Wstęp

Od autora

Polskie storczyki

Storczyki świata

Listy gatunkowe
Występowanie i zagrożenia
Siedliska i stanowiska

Bibliografia
Ryciny

Publikacje

Linki

Kontakt

   

Od Autora


Nazywam się Jan Kucharzyk, urodziłem się w Warszawie, w 1987 roku i tam mieszkam do tej pory. Storczykami interesuję się od wiosny 2001 roku, kiedy to po raz pierwszy zobaczyłem te rośliny na łące pod Ciechanowem. Było to 21 maja 2001 roku... mój przyjaciel zaprowadził mnie na fragment dzikiej, podmokłej łąki. Rosły tam i właśnie kwitły Dactylorhiza incarnata (stoplamek krwisty) i Dactylorhiza majalis (stoplamek szerokolistny). Na początku sierpnia tamtego roku wyjechałem z rodzicami w Alpy. Tam zobaczyłem wiele gatunków storczyków, m.in. Gymnadenia conopsea, Nigritella nigra, Pseudorchis albida i wiele innych. W owym czasie i jeszcze długo później fotografowałem starym, ale bardzo dobrym aparatem Practica VLC 3 z obiektywem 50 mm i pierścieniami pośrednimi. W maju 2002 roku moje zainteresowanie storczykami posunęło się dalej. Nauczyłem się rozpoznawać więcej gatunków, miałem już kilka książek na ten temat. Pojechałem wtedy na Roztocze i odnalazłem tam po raz pierwszy w życiu Cypripedium calceolus. Z ziemi wychodziły dopiero kiełki. 12 maja na południu Szwajcarii, w kantonie Ticino, moja siostra cioteczna miała pierwszą komunię. Wybrałem się tam wraz z rodzicami. Po drodze, w Austrii, widziałem wspaniały WAŁ KOLEJOWY z tysiącami Orchis militaris (Storczyk kukawka). Już w Szwacarii, po przejrzeniu różnych książek pojechałem na kilka wycieczek, podczas których zobaczyłem bardzo dużo rzadkich i interesujących storczyków, m.in. południowo-europejski gatunek Serapias vomeracea, a także Orchis ustulata (storczyk drobnokwiatowy), Orchis morio (storczyk samiczy), Orchis laxiflora (storczyk błotny), Orchis tridentata (storczyk trójzębny) i wiele więcej. W lipcu 2002 roku byłem w Tatrach. Wspinałem się na Rysy (z powodzeniem!). Po drodze widziałem przekwitające już Epipactis atrorubens (kruszczyk rdzawoczerwony). Następnie odwiedziłem znane mi stanowisko Cypriedium. Oczywiście rośliny były już przekwitnięte, ale oprócz tego gatunku spostrzegłem także Cephalanthera damasonium (buławnik wielkokwiatowy) - także przekwitnięte i właśnie rozkwitające Epipactis helleborine (kruszczyk szerokolistny)... Takie to były moje początki przygody ze storczykami! Teraz co roku jeżdżę na co najmniej kilka wycieczek "storczykowych".


Autor nad Sucharami w Wigierskim Parku Narodowym, 07.2003 [fot. J. Kucharzyk]


Poza Storczykami moją pasją są góry. Bardzo lubię chodzić po Alpach, choć najbardziej kocham nasze polskie Tatry! Kolekcjonuje również książki o tematyce botanicznej i górskiej.

Moim kolejnym zainteresowaniem jest hodowla roślin w ogrodzie. Najbardziej interesują mnie takie rodzaje jak: Hosta, Pulsatilla, Primula, Gentiana, a także wszystkie rośliny obrazkowate. Jednak zawsze na pierwszym miejscu stawiam storczyki!


Autor w Kampinoskim Parku Narodowym, 02.04.2006 [fot. M. Piekarski]


Zachęcam wszystkich, którzy odwiedzą tę stronę, do poznania niesamowitej i niezmiernie interesującej biologii Storczyków! Pamiętajmy również, że w zdecydowanej większości są to rośliny zagrożone wyginięciem i należy poczynić wszelkie starania, aby temu zapobiec! W Polsce, jak i w większości krajów Europejskich, wszystkie gatunki storczykowatych podlegają ścisłej ochronie gatunkowej! Pamiętajmy o tym! Aby zachować te rośliny nie wystarczy już tylko ochrona bierna! Musimy również zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zachować te rośliny dla naszych dzieci, wnuków, prawnuków... dla następnych pokoleń! Z pewnością te rośliny są tego warte!


Jan Kucharzyk


[Skocz do początku]